Wykorzystanie wydruku na tkaninach

 Wszak, wiele lat wykonywanie nadruków na tkaninach było mocno ograniczone do jednej technologii – sitodruku. Jednocześnie pomimo że sitodruk wciąż jest używany czy pozwala on uzyskiwać naprawdę wysokiej jakości nadruki, to jednak ta metoda odpowiednio sprawdza się przy wysokich nakładach. Rzec można, że jest to związane ze dość wysokimi wydatkami uruchomienia produkcji. Rozwiązanie tego kłopotu pojawiło się wraz z wynalezieniem techniki cyfrowego druku na tkaninach. 

 Powinniśmy zadać sobie pytanie jak realizuje się druki na tkaninie przy  użyciu technologii cyfrowych? Jedną z postaci takiego druku jest druk DTG, zaliczany do technik druku bezpośredniego. Ponieważ w projekcie graficznym buduje się projekt nadruku. W specjalnej drukarce, a najlepiej ploterze, umieszczona zostaje rozłożona na płasko koszulka. Urządzenie drukujące ma ruchomą głowicę. Zasada działania przypomina nieco standardowe drukarki atramentowe, z tą różnicą że stosowane są całkowicie inny typ tuszów, jakie wnikają we włókna materiału i zachowują bardzo dużą odporność na pranie i ścieranie. Zatem druk cyfrowy na bawełnie działa bardzo odporny przez sporo miesięcy, z kolei sama koszulka może radować nas jeszcze dłużej.

Profesjonalny druk flag: http://textileprint.pl 

Współczesne technologie drukarskie poszły jak wiadomo o krok dalej oraz prawdopodobne stało się drukowanie na dużych rozmiarach tworzyw. Druk na płótnie znajduje się tego świetnym przykładem. Powstaje on przy użyciu wielkich ploterów. Przykładem zastosowania takiego druku jest  druk na bannerach reklamowych, żaglach albo siatkach zabezpieczających rusztowania, w czasie wykonywania prac budowlanych i remontowych. Nośniki takie zagwarantują bardzo wysoką powierzchnię reklamową, w wyniku czego są zauważalne z wielkich odległości, a umieszczone na nich nadruki swoimi rozmiarami doskonale przyciągają uwagę czy też wzrok postronnych obserwatorów. Naturalnie druki na materiale o większych rozmiarach są właściwie już o wiele trudniejsze do wykonania oraz wymagają tego, żeby drukarnia dysponowała zarówno nowoczesną technologią, jak również miała wystarczającą powierzchnię magazynową do przechowywania gotowych wydruków, jak także czystych rulonów z materiałem przeznaczonym ledwie co pod zadruk.