16 największych trendów w estetyce medycznej w 2020 roku

Nadszedł rok 2020! Wkraczając w nową dekadę, jakie wielkie trendy w chirurgicznych i niechirurgicznych zabiegach kosmetycznych przyniosą nowe „ryczące lata 20-te”? Aby się tego dowiedzieć, skontaktowaliśmy się z największymi sławami dermatologii i chirurgii plastycznej, aby dowiedzieć się, jakich trendów dotyczących włosów, twarzy i ciała możemy się spodziewać w estetyce medycznej w 2020 roku.

Trendy we fryzjerstwie w 2020 roku

Nie chodzi już tylko o leczenie wypadania włosów, ale o to, by zabiegi odbudowy włosów miały także działanie prewencyjne.

 1. Osocze bogatopłytkowe (PRP) w zapobieganiu wypadaniu włosów

PRP jest obecnie uważane za standardowy sposób na porost włosów, mówi dyplomowany dermatolog Rita Linkner z Spring Street Dermatology w Nowym Jorku. Zabieg, który sprawdza się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, polega na wstrzykiwaniu osocza bogatopłytkowego z własnego ciała pacjenta w skórę głowy, aby naprawić uszkodzone mieszki włosowe i pobudzić pełniejszy, gęstszy wzrost.

Mechanizm działania zabiegu i protokoły iniekcji są codziennie wyjaśniane, ponieważ temat ten pojawia się coraz częściej w czasopismach kosmetycznych. „Wykorzystanie PRP jako adiuwantu do laserów oraz jako samodzielnego środka do wstrzykiwania zyskuje na popularności i będzie rosło do 2020 roku” – mówi dr Linkner.

Od innowacyjnych zastosowań Botoxu® i wypełniaczy skórnych po postępy w napinaniu skóry – na horyzoncie pojawia się cały wachlarz minimalnie inwazyjnych rozwiązań, które pomogą rozwiązać wszelkie problemy związane z cerą.

 1. Resurfacing skóry PRP

Niespodzianka! Osocze bogatopłytkowe jest również stosowane na skórze. „Zastosowanie PRP z niewielkimi ilościami dodatków, takich jak neuromodulatory i kwas hialuronowy, dostarczanych za pomocą ręcznych komór mikroigłowych w celu zapewnienia mezoterapii do powierzchownych struktur skóry, może zapewnić poprawę wyglądu cery, która wcześniej była widoczna tylko w przypadku resurfacingu laserowego” – mówi dr Linkner o technice, która jest często potocznie nazywana „twarzą wampira”.

 1. Nowe produkty wypełniające

Umabreen Mahmood, MD, chirurg plastyczny z Nowego Jorku, twierdzi, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) prawdopodobnie zatwierdzi w 2020 roku kilka nowych wypełniaczy tkanek miękkich, które są już stosowane za granicą w Europie, „co będzie ekscytującym dodatkiem do obecnego portfolio wypełniaczy”.

 1. Laserowe odmładzanie bez przestojów

Nowy rok, nowe lasery! Dyplomowany dermatolog Claire Chang z Union Square Laser Dermatology twierdzi, że rok 2020 to przede wszystkim lasery pikosekundowe. Jeden z najnowszych laserów na rynku, może być stosowany do wszystkiego, od ogólnego odmładzania i rozjaśniania skóry po ukierunkowane leczenie drobnych zmarszczek, brązowych plam, melasmy, blizn potrądzikowych i niechcianych tatuaży. Czas przestoju jest minimalny i jest bardzo dobrze tolerowany” – mówi.

 1. The „LitLift”

Dara Liotta, MD, chirurg plastyczny twarzy z siedzibą na Manhattanie, twierdzi, że jednym z największych niechirurgicznych zamówień, jakie otrzymuje w swojej praktyce, jest ogólna optymalizacja twarzy za pomocą wypełniaczy i neurotoksyn. Nazywa to „LitLift”, dr Liotta mówi, że „zwłaszcza millenialsi nie chcą wyglądać jak ktoś inny”. Zamiast tego „chcą po prostu 'odkurzyć’ trochę wypełniaczy i Botoxu® wokół twarzy, aby wyglądały jak swoje najlepsze ja bez makijażu” – mówi. #NoFilterJustFiller to jeden z jej ulubionych hashtagów, jakimi posługują się pacjenci po wizycie u niej. „Lubię mówić, że nowym trendem na rok 2020 jest bycie trochę 'na wysokim poziomie’ w moim fotelu raz lub dwa razy w roku, aby być 'na niskim poziomie’ przez cały rok” – wyjaśnia.

 1. Minimalnie inwazyjne napinanie skóry

Dr Chang uważa, że minimalnie inwazyjne procedury ujędrniania skóry, takie jak Ultherapy®, będą nadal rosły w siłę w 2020 roku. „Wraz ze wzrostem średniej długości życia na świecie, wielu pacjentów poszukuje niechirurgicznych, zapobiegawczych zabiegów, które mogliby rozpocząć w wieku dwudziestu, trzydziestu i czterdziestu lat, aby uniknąć lub opóźnić potrzebę bardziej agresywnych zabiegów chirurgicznych w przyszłości,” mówi.

Ultherapy® wykorzystuje mikroogniskowane ultradźwięki do stymulacji kolagenu głęboko w skórze, powodując efekt napinania skóry w celu zapobiegania i leczenia zwiotczałej, luźnej skóry.”Wraz z pojawieniem się zabiegów takich jak Ultherapy, które okazały się bezpieczne i skuteczne w napinaniu i podnoszeniu skóry, pacjenci sięgają po mniej inwazyjne opcje odmładzania” – mówi dr Chang.

 1. Profilaktyczne iniekcje

Dyplomowany dermatolog i założycielka Spring Street Dermatology, dr Sapna Palep, twierdzi, że klinicznie wykazano, iż lekkie stosowanie neuromodulatorów (takich jak Botox®, Dysport®, Jeuveau® i Xeomin®) oraz wypełniaczy we wczesnym okresie życia przynosi korzyści przeciwstarzeniowe. „Widzimy te wyniki u pacjentów, którzy aktywnie stosują preparaty iniekcyjne w wieku 20 i 30 lat, aby rozwiązać łagodne problemy estetyczne, zamiast inwestować w chirurgię plastyczną w późniejszym okresie życia, aby dokonać pełnego remontu” – wyjaśnia dr Palep. Dzięki postępowi technicznemu w dziedzinie neurotoksyn i wypełniaczy, które działają dłużej i są bardziej elastyczne w skórze, możliwe jest osiągnięcie naturalnych rezultatów bez użycia dużej ilości produktu. Należy pamiętać, że mniej zawsze znaczy więcej, a im wcześniej rozpocznie się drobne zabiegi estetyczne, tym mniej zabiegów będzie wymagać z czasem” – dodaje.

 1. Powiększanie ust na miarę

W swojej praktyce na Manhattanie dr Liotta oferuje niestandardowy, niechirurgiczny zabieg powiększania ust, który nazywa „couture lips” i który, jak się spodziewa, będzie nadal zyskiwał na popularności w 2020 roku. „Usta są zawsze na topie” – mówi dr Liotta. „Coraz więcej pacjentek jest skłonnych zapłacić nieco więcej za perfekcyjne, couture, naturalnie wyglądające usta”.

Anatomia obszaru warg i ust jest w rzeczywistości dość skomplikowanym obszarem. Usta składają się z wielu różnych części, w tym kolumn filigranowych (tj. pionowych linii, które biegną od łuku kupidyna do nosa), granicy vermillion (gdzie nakłada się konturówkę) i samego ciała wargi (gdzie nakłada się szminkę). „Jeśli poczujesz własne wargi, zrozumiesz, że każdy z tych obszarów ma inną sztywność i inaczej się porusza” – wyjaśnia dr Liotta. Po przeanalizowaniu ust w spoczynku i w ruchu, dr Liotta opracowuje indywidualny plan powiększania ust przy użyciu od jednego do trzech rodzajów wypełniaczy – plus lub minus Botox® – aby stworzyć idealne usta.

 1. Mikroigłowanie z radiofrekwencją

Niezależnie od tego, czy spojrzymy na to jako na częstotliwość radiową czerpiącą korzyści z mikroigłowania, czy odwrotnie, dr Palep twierdzi, że połączenie tych dwóch zabiegów poważnie wzmacnia rezultaty. „Następuje proces gojenia się ran” – mówi o tej technice. „Wyniki osiągają szczyt w ciągu dwóch tygodni”. Procedury są wolne od krwi ze względu na efekty koagulacji igieł, co oznacza, że pacjenci szybko odbijają się po zabiegu. Zabiegi RF microneedling, takie jak Vivace®, są jeszcze bardziej zaawansowane dzięki zastosowaniu czerwonego i niebieskiego światła LED, które dodatkowo przyspiesza działanie przeciwtrądzikowe i rozjaśniające. Kolejny dodatek? PRP. „Uzupełnienie zabiegu laserowego o PRP minimalizuje czas przestojów, jednocześnie maksymalizując rezultaty” – mówi dr Palep. „Ta zwiększona skuteczność jest dobrze odbierana przez millenialsów”.

 1. Masseter Botox na TMJD i wyszczuplanie szczęki

„Rok 2020 to mieszanie dobrego samopoczucia i piękna, a Masseter Botox® jest tego doskonałym przykładem” – mówi dr Liotta o pozarejestracyjnym zastosowaniu neurotoksyny, która może leczyć zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego (a.k.a. TMJD lub TMD) i wyszczuplać szczękę. Mięsień żwacz siedzi z tyłu jamy ustnej w kącie żuchwy (tj. Kąt szczęki) i jest jednym z mięśni aktywowanych podczas żucia. „U osób, które zgrzytają lub zaciskają zęby, to dodatkowe napięcie w tym mięśniu jest winowajcą” – podkreśla dr Liotta.

Mówi ona, że Botox® może być stosowany zarówno funkcjonalnie, aby tymczasowo osłabić mięsień żwacz (główny mięsień zgrzytający zębami), jak i poprawić ból związany z TMJD. „Kiedy Botox® jest stosowany w celu złagodzenia bólu TMJ i zgrzytania zębami, pacjenci mogą spodziewać się złagodzenia bólu w ciągu zaledwie jednego do dwóch tygodni” – mówi. Z kosmetycznego punktu widzenia, Botox® może być stosowany w celu rozrzedzenia mięśnia żwacza i pozbawienia kąta żuchwy kwadratowego wyglądu, zmiękczając wygląd dolnej części twarzy.W takim przypadku, maksymalny efekt nie jest widoczny przez sześć do ośmiu tygodni, zauważa dr Liotta.

Trendy w modelowaniu sylwetki pozostaną na stałe, a w 2020 roku nastąpi ewolucja zarówno chirurgicznych, jak i niechirurgicznych technik.

 1. Niechirurgiczne modelowanie sylwetki

„W 2020 roku trendy w chirurgii plastycznej będą zmierzać w kierunku bardziej wyrafinowanych zabiegów na ciało, w których umiejętności, technologia i ludzki dotyk łączą się” – mówi Ryan Neinstein, MD, chirurg plastyczny z Nowego Jorku, który zaobserwował wzrost liczby zapytań o zabiegi na ciało.

W jego praktyce, niechirurgiczne opcje rzeźbienia ciała obejmują EmSculpt® (aby pomóc zdefiniować brzuch i pośladki) w połączeniu z napinaniem skóry i masażami drenażu limfatycznego. „Tutaj ludzie otrzymują połączenie nowoczesnej technologii z tradycyjnym ciepłem i profesjonalnym odczuciem ludzkiego dotyku” – mówi. Aby uzupełnić te usługi, pacjenci wchodzą w tygodniowy program leczenia ciała w praktyce i poddają się terapii światłem (LED lub podczerwienią), aby utrzymać wyniki. „Zabiegi te pomagają w detoksykacji, regeneracji i ujędrnianiu ciała po zużyciu, przez które wszyscy przechodzimy” – mówi.

Z kolei dr Mahmood zauważa, że pacjentom coraz częściej przeszkadza wiotkość skóry twarzy, brzucha, ramion (by wymienić tylko kilka), ale mogą nie być gotowi na poddanie się liftingowi twarzy lub abdominoplastyce. W rezultacie, niechirurgiczne metody napinania skóry z wykorzystaniem częstotliwości radiowej i ciepła stają się coraz bardziej atrakcyjną opcją.

 1. Odmłodzone plecy

Od ponad dekady pulchne, kształtne plecy są w USA estetyką. Dr Neinstein mówi jednak, że zaczął chirurgicznie przekształcać nadmiernie wypełnione pośladki, które stały się efektem szału związanego z brazylijskim liftingiem pośladków (Brazilian Butt Lift). „Teraz zmniejszamy i rzeźbimy te pośladki, aby nadać im bardziej atletyczny i kobiecy wygląd” – mówi.

 1. Kształtowanie ciała za pomocą toksyny botulinowej

Wiele trendów urodowych przenosi się do USA zza oceanu, a Korea Południowa jest jednym z pionierskich krajów, jeśli chodzi o estetykę, mówi dr Chang. „Dermatolodzy w Korei Południowej stosowali osocze bogatopłytkowe (PRP), doustny kwas traneksamowy, liftingi nici i toksynę botulinową do wyszczuplania linii żuchwy na wiele lat przed tym, jak my byliśmy w Stanach Zjednoczonych” – zauważa.

Co dalej? Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej na innych częściach ciała. „W mojej praktyce wstrzykuję toksynę botulinową, aby wyszczuplić mięśnie szyi, ramion, łydek i wybrzuszeń ud w celu modelowania sylwetki” – mówi dr Chang. Efekty są widoczne już po czterech do sześciu tygodniach i utrzymują się średnio przez sześć miesięcy. „Coraz większa liczba pacjentów zaczęła ostatnio prosić o ten zabieg”, mówi. „I prawdopodobnie wzrośnie w 2020 roku”.

 1. VelaShape III na cellulit

VelaShape III to procedura stosowana w celu zmniejszenia wyglądu cellulitu i zapewnienia redukcji obwodu ud poprzez zastosowanie kombinacji technologii, które głęboko ogrzewają komórki tłuszczowe i otaczającą je tkankę. Technologia ta została ulepszona w zakresie dostarczania energii, aby zapewnić większą moc, co przyspiesza ogrzewanie tkanki w sposób bardziej komfortowy dla pacjentów, mówi dyplomowany dermatolog Jennifer Chwalek z Union Square Laser Dermatology. Każde udo wymaga zaledwie 15 minut zabiegu, przy czym zaleca się serię jednego zabiegu tygodniowo przez trzy lub cztery tygodnie. Pacjenci zauważą rezultaty już po trzecim zabiegu, a dr Chwalek zauważa, że zabieg ten jest szczególnie popularny latem lub przed zimowymi wakacjami na plaży.

 1. Body Injectables

„Wgłębienia, cellulit, rozstępy i wiotka skóra mogą być zwalczane za pomocą preparatu Sculptra®, który jest w trakcie badań FDA, mających na celu zatwierdzenie tych pozarejestracyjnych zastosowań” – mówi dr Linkner. Dodaje, że ponieważ obecnie nie ma lasera, który mógłby rozwiązać te problemy, konieczne jest zastosowanie indywidualnie dostosowanych zastrzyków, aby wypełnić tę niszę. Ze względu na półtrwałą naturę kwasu polimlekowego (PLLA), rezultaty działania preparatu Sculptra® utrzymują się od dwóch do pięciu lat, co zdaniem dr Linkner jest najsilniejszym czynnikiem przyciągającym klientów.

 1. Konturowanie mięśni

Filozofia związana z modelowaniem sylwetki zmienia się i obecnie kładzie się nacisk na doskonalenie mięśni, mówi dr.Palep. „Dzięki technologiom takim jak FlexSculpt, które ćwiczą kluczowe grupy mięśni rdzenia, rzeźbimy pacjentów w sposób, którego nie można osiągnąć za pomocą trenera na siłowni” – wyjaśnia, dodając, że udoskonalenie oznacza, że nawet osoby z BMI poniżej 25, które nie są idealnymi kandydatami do maszyn do modelowania tkanki tłuszczowej, mogą teraz nieinwazyjnie leczyć coś, dla czego liposukcja była kiedyś standardem. „Brak przestojów i szybkie zabiegi sprawiają, że ta procedura w porze lunchu jest jedną z najpopularniejszych oferowanych w Spring Street Dermatology” – mówi.

Jeśli szukasz profesjonalnych i najnowszych usług medyczny estetycznej sprawdź: Gabinet SelfCare-Spectrum